День українського кіно

12Вер

Музей «Дрогобиччина» вітає усіх, хто творить українське кіно, з професійним днем!

Історія святкування Дня українського кіно бере свій початок з 1996 року, а власне українське кіно – з кінця ХІХ століття!

У 1893 році Йосип Тимченко – геніальний механік та винахідник десятків пристроїв та приладів найрізноманітнішого призначення, українець, який народився на Харківщини, а згодом поїхав навчатись та працювати до Одеси, – розробляє механізм, що вже за кілька місяців дозволить показати одеситам рухомі картинки. Таким чином головний механік Одеського університету на три місяці раніше за Едісона й майже на 2 роки швидше за братів Люм’єрів сконструював кінознімальний та кінопроєкційний апарати. Проте винахідник не запатентував свою розробку, тож світ досі сперечається: улюблену розвагу мільйонів – кіно – творіння французів (Люм’єрів чи все ж загадкового Луї Ле Пренса) чи американського науковця Томаса Едісона.

Уже за кілька років 2 грудня 1896 у приміщенні Харківського оперного театру (тепер обласна філармонія, яку в березні обстріляли російські війська) відбувся перший на теренах України публічний кіносеанс.

На час винайдення кіно вважалося атракціоном, «рухомою фотографією»; воно багато запозичувало з літератури та театру. В Україні ігрові стрічки з’явилися 1907 року, з 1909 – комедії, драми, водевілі з репертуару та у виконанні акторів українських театрів. З детальною історією української фільмосфери запрошуємо ознайомитись у бібліотеці ім. С. Кікти, де зберігається дослідження знаного в нашій діаспорі у США журналіста та мистецького оглядача Бориса Береста (Коваліва) – «Історія українського кіна».

Властиво, сьогодні ми також хочемо звернутись до усіх кінотворців, які працювали у різних відділах нашого музею над своїми стрічками, та подякувати їм не лише за співпрацю та увагу до нашої фондової колекції, але й за їх щоденну працю над розвитком українського кіно!

Музей часто стає знімальним майданчиком для сучасного українського кіно найрізноманітніших жанрів. Уже культовий фільм «Олекса Довбуш» (прем’єру якого ми усі з нетерпінням чекаємо) творили у церкві Святого Юра та за участі наукових працівників. Також у нашому просторі працювали над фантазійною дитячою стрічкою «Лис Микита» за мотивами творчості Івана Франка. Безпосередньо філія історичного відділу «Тюрма на Стрийській» постійно приймає знімальні групи, які у художніх та документальних фільмах висвітлюють комуністичні злочини у Дрогобицькій внутрішньої тюрмі НКВД.

Тож, ще раз вітаємо усіх, хто творить українське кіно!

Наснаги вам, сил та натхнення ще більше працювати і розвивати український кінематограф!

Автор – Зоряна Погранична, завідувачка інформаційно-видавничим відділом

Поділитись з Друзями

Ще ніхто не прокоментував. Ви можете бути першим!

Додати Коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені*

-->
Музей «Дрогобиччина»

Контакти для Довідок


Маєте Запитання чи Пропозиції?

Повідомте нас! Ми відкриті для спілкування!