Про Музей

Загальна Інформація

Музей «Дрогобиччина»
Понад 50 000 Експонатів

Музейний комплекс 6-в-1

«Дрогобиччина» - багатопрофільний музейний комплекс, що репрезентує кілька напрямків: краєзнавчий, художній, архітектурний, природничий, історичний, меморіальний. У нього поважний вік – майже 80 років і багата історія, яка розпочиналась з єдиного приміщення на вул. Івана Франка у Дрогобичі. Сьогодні у віданні музею знаходяться п’ять пам’яток національного значення із семи, що є у місті: церква Св. Юра із дзвіницею (з 2013р. у Списку ЮНЕСКО), церква Воздвиження Чесного Хреста із дзвіницею, єдина в Україні споруда сільськогосподарського призначення міська житниця-шпихлір (1778р.), і три пам’ятки архітектури місцевого значення палацового типу: Галерея сакрального мистецтва, Палац мистецтв та історичний відділ музею (колишня повітова рада). «Дрогобиччина» – це візитівка міста, з якою, насамперед, знайомляться туристи, численні делегації та гості Дрогобича. Він репрезентує історію та культуру нашого краю, є хранителем безцінних надбань багатьох століть, мистецьких скарбів, що залишились нам у спадок.

Природа, історія та культура Дробиччини

Кожний, хто відвідав усі відділи музею, був захоплений багатством та розмаїттям представленого в експозиційних залах. Тут є все! Численні артефакти, що висвітлюють історію Дрогобича, який був одним із головних центрів солеваріння у XIV ст., вироби давніх майстрів, речі, що характеризують розвиток цехових ремесел та торгівлі. Особливу увагу приверне добірка матеріалів про Юрія (Котермака) Дрогобича – середньовічного вченого XV ст., автора першої східнослов’янської друкованої книги  «Прогностична оцінка поточного 1483 року» та вихідця із Дрогобиччини – козацького гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного. Чимало експонатів присвячено історії нафтовидобування та найстарішому в Європі нафтопереробному заводу.

У відділі природи експонуються геологічні зразки мінералів та ґрунтів, гербарії рослин, колекції мокрих препаратів риб і земноводних, опудала тварин. Багато експонатів понад 100-літньої давнини вже стали історичними раритетами.

У відділі європейського мистецтва, що розташований на другому поверсі Палацу мистецтв, представлена багата колекція образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва XVI–XIX ст., зібрана графом Лянцкоронським у навколосвітніх мандрівках. Це вишукані предмети побуту, меблі, текстиль, зброя, художній метал та деревопластика; індійська кераміка XVIII ст., китайський фаянс XIX ст., порцеляна відомих європейських фірм XIX ст. з Австрії, Німеччини та Голландії, італійська майоліка XVII ст. Унікальні твори портретного та жанрового живопису, графіка європейських художників, зокрема П.Поттера, Ф.Й.Молітора, Ф.Бернарда, С.Фалюсу, Я.Мальчевського, К.Александровича, К. ля Бруна, Ф.Ейбла, Р.Дайтона та ін.

На першому поверсі Палацу мистецтв, котрий завдяки оповіданню Бруно Шульца став відомий як «Вілла Б’янки», нещодавно облаштовано сучасну мультимедійну експозицію, що присвячена одному з найвидатніших письменників-новаторів XX ст. і художнику Бруно Шульцу, творчість якого знаходиться на пограниччі магічного реалізму, гротеску та експресіонізму. В експозиції представлені цитати з його творів, листування, світлини, документи, артефакти, архівні відеоматеріали, анімація графічних творів, а також унікальні фрагменти стінопису на тему казок Братів Грімм, якими Бруно Шульц оздобив дитячу кімнату на віллі Ландау.

У Галереї сакрального мистецтва (колишня вілла віце-бургомістра Дрогобича Якуба Фаєрштейна) туристів вразить унікальна колекція західноукраїнського іконопису XVI–XX ст., котра захоплює як високою фаховою майстерністю, так і народним колоритом відомих та анонімних українських митців. В експозиції також – дерев'яна скульптура та культові артефакти: рукописи, стародруки, рідкісні високомистецькі хоругви, художня дерев’яна різьба, ризи, підсвічники, ковані надбанні хрести – усе наповнене молитовною енергією наших предків.

Поема в дереві

Безперечно, найбільш відвідуваним туристичним об’єктом музею «Дрогобиччина», гордістю і окрасою усього міста є храм Святого Юра. Архітектурний комплекс церкви та дзвіниці є пам’ятками дерев’яної архітектури XV-XVII ст. національного значення і віднедавна увійшов до Списку світової спадщини ЮНЕСКО. «Справжня поема в дереві, витесана сокирою, немов велетенський скульптурний твір», - писав про нього відомий мистецтвознавець Григорій Логвин. Церква – немовби енциклопедія тогочасних прийомів дерев’яного будівництва: тут є і опасання на дерев’яних арках та кронштейнах, і аркада-галерея на другому ярусі, і довершені округлі бані, і витончені бічні криласи. Збудована у бароковому стилі, вона вражає плетивом м’яких і пластичних ліній, що ніби переливаються одна в одну. Але найбільший подив і захоплення викликають розписи в інтер’єрі церкви: від підлоги до самісінького склепіння, які збереглися до наших днів. У стінописі багато рідкісних, а також унікальних іконографічних сцен. Традиційні для українських церков сюжети творчо потрактовані, збагачені місцевими етнографічними мотивами, що розкривають життя та побут мешканців галицьких міст у XVII ст. Частину розписів та іконостас церкви Св. Юра (1659-1669рр.) створив український художник Стефан попович Медицький. Продовжив його справу, зокрема, розписи у наві та бабинці його син Іван.

Вперше за останні 50 років за кошти гранту посольського фонду США розписи в інтер’єрі церкви було відреставровано львівськими фахівцями вищої категорії під керівництвом Олега Рішняка та Оксани Садової.

Відділ пам’яток дерев’яної архітектури музею «Дрогобиччина» представлений ще однією сакральною пам’яткою, старшою за віком від Святоюрської – церквою Воздвиження Чесного Хреста. Збудована вона в готичному стилі. Іконостас її та інтер’єр вражають не менше. Давній напис на фасаді «У церкві цій - як на небесах стояти» - якнайточніше передає магічну ауру та величну атмосферу храму. Авторами даного сакрального шедевру були представники Судово-Вишнянської школи, тогочасні місцеві художники (о.Василь Глібкевич, о.Петро Метельський та ін.), яким вдалося створити цілісний образ храму, зберігши єдину стилістику, спільну і неповторну колористичну програму.

Освітньо-виховна місія музею

Традиційно важливою у музеї є краєзнавча тематика, що несе в собі патріотичний та виховний аспект, який сьогодні, як з’ясувалось, є особливо актуальним. Уже понад 10 років у музеї існує меморіальна кімната Андрія Мельника – видатного військового та політичного діяча, полковника армії УНР, організатора Січового Стрілецтва та голови Проводу ОУН. Про національно-визвольну боротьбу українців розповідає нова постійна експозиція «УПА на Дрогобиччині» та оновлена цього року діорама «Повстанська криївка».

Кілька років тому музей за сприянням міської влади створив історико-меморіальний комплекс на території колишньої катівні НКВС, де в 1939–41 рр. відбувались масові страти жителів Дрогобиччини, так званих, «ворогів народу». У двох колишніх камерах розгорнута експозиція в пам’ять про жертви комуністичного терору, де можна ознайомитись із фотознімками, протоколами допитів, анкетами арештантів, спогадами очевидців. Мовчазними і, водночас, промовистими свідками трагедії є особисті речі ув’язнених. Моторошним нагадуванням звірств є знаряддя тортур, зброя та криниця-могила, куди скидали закатованих.

Музей «Дрогобиччина» ще в першу річницю Майдану та війни на сході створив в найбільшій залі історичного відділу на 50-ти м2 постійно діючу експозицію «Воїни гідності та свободи». Даний проект – це фотодокументи, світлини (широкоформатний друк), а також артефакти Революції гідності та зони бойових дій: щити, зброя, балаклави, шоломи, бронежилети, військові трофеї, відзнаки, агітаційна друкована продукція, бойові знамена та особисті речі сучасних героїв.

Співробітники

Наш Колектив

Керівництво

Ірина Лободич

Ірина Лободич

Заступник з адміністративно-господарської роботи

Наталія Соловка

Наталія Соловка

Провідний редактор музею

Володимир Пограничний

Володимир Пограничний

Заввідділу природи

Зоряна Кордуба

Зоряна Кордуба

Заввідділу історії

Леся Летнянчин

Леся Летнянчин

Заввідділу пам’яток дерев’яної архітектури

Леся Косаняк

Леся Косаняк

Заввідділу сакрального мистецтва

Надія Кікта

Надія Кікта

Заввідділу європейського мистецтва

    Музей «Дрогобиччина»

    Контакти для Довідок


    Маєте Запитання чи Пропозиції?

    Повідомте нас! Ми відкриті для спілкування!