Гладун Алла Володимирівна

Короткий життєпис

Народилась і виросла у Дрогобичі.

Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка.

З 1986 до 1996 року працювала літературним працівником багатотиражної газети «Франківець» Дрогобицького державного педуніверситету ім. Івана Франка.

У 1996-2006 роках була головним редактором телерадіокомпанії «Алсет» (Дрогобич).

2006-2010 року - секретар Дрогобицької міської ради.

У 2007-2008 роках виконувала обов’язки міського голови Дрогобича.

З червня 2011 року – директор музею «Дрогобиччина».

Історія музею налічує понад 80 літ. Є підстави стверджувати, що «Дрогобиччина» має не тільки чималий спадок, але й великий потенціал. Проте перед установою нині постає чимало викликів, особливо це стосується збереження, реставрації, охорони пам’яток культурної спадщини, облаштування нових експозицій, поліпшення екскурсійного обслуговування тощо.

Власне, із розв’язання цих завдань я й почала в 2011 році, після призначення на посаду директора музею. Одним із перших кроків було запровадження охоронної сигналізації у всіх приміщеннях. Далі ми зосередили свою увагу на виготовленні проектно-кошторисних документацій (на той час не було жодної). За ці роки виготовлено 12 ПКД. Відтак важливо було залучити кошти (бюджетні, спонсорські, грантові, власні), розпочати та завершити чимало робіт відповідно до цих проектів. На семи об’єктах ці ремонтно-реставраційні роботи завершені або ж перебувають на останніх стадіях: церква Св. Юра і дзвіниця, дзвіниця церкви Воздвиження Чесного Хреста, Палац мистецтв, службове приміщення Галереї сакрального мистецтва, благоустрій території відділів історії та природи. Всього за ці роки на ремонтно-реставраційні своїх об’єктів музей залучив кошти у сумі майже 10 мільйонів гривень. Значна частина цих коштів отримана завдяки грантовим проєктах, виграних у 10 міжнародних, обласних та інших конкурсах.

За час моєї роботи директором музею було облаштовано дев’ять нових постійно діючих експозицій та експозиційних розділів:

  • «Скарби графа Лянцкоронського» (Палац мистецтв);
  • «Бруно Шульц та його місто» (Палац мистецтв);
  • «Велич і трагізм переслідуваної Церкви» (Галерея сакрального мистецтва);
  • «Нове життя дрогобицьких хоругов» (Галерея сакрального мистецтва);
  • «Воїни гідності і свободи» (відділ історії);
  • «УПА на Дрогобиччині» (відділ історії);
  • «Традиційний одяг Бойківщини» (відділ історії);
  • «Ремесла і побут Бойківщини» (відділ історії);
  • «Тюрма на Стрийській» (відділ історії).

Двічі музеї «Дрогобиччина» брав участь у міжнародних виставкових проєктах у місті Сопот (Республіка Польща) та міста Кассель (ФРН).

Музей володіє чималою фондовою збіркою (понад 55 тисяч одиниць збереження), тому надзвичайно актуальною є співпраця музею із Національним науково-дослідним реставраційним центром України. Результатом цього співробітництва є 200 врятованих шедеврів кераміки, живопису, скульптури та стародруків.

Пожвавилась та набула нових цікавих форм виставкова діяльність. Щороку музей організовує понад 30 виставок, а також лекції, майстер-класи, урочисті академії, презентації. До цих традиційних форм у нашому музейному просторі додались онлайн-вікторини, флешмоби, дитячі квести. Музей активно бере участь у всеукраїнських та міжнародних виставкових проєктах. Серед них:

  • Всеукраїнський міжмузейний виставковий проєкт «Велике і Величне» (Київ, 2013р.);
  • Міжнародна виставка «documenta 14» в організації «documenta und Museum Fridericianum gGmbH» (Кассель, Німеччина, 2017р.);
  • Всеукраїнська виставка, присвяченій 75-річчю ННДРЦУ (Київ, 2018р.);
  • Міжнародна виставка «Бруно Шульц серед митців свого часу» (м. Сопот, Республіка Польща, 2020).

Активно розвивається у музеї науково-видавнича діяльність. Лише за останні кілька років видано:

  • збірник VІІІ Драганівських читань (2014р.);
  • альбом-путівник «Дрогобич Івана Франка» (2016р.);
  • перше видання музейного збірника «Вісник музею Дрогобиччина» (2018р.);
  • численні публікації наукових працівників музею у профільному науково-популярному журналі «Наша спадщина».

Працівники музей «Дрогобиччина» беруть активну участь у наукових конференціях:

  • До свого 75-річного ювілею музей виступив організатором Наукової конференції «Музейна справа в Галичині: історичний досвід фондоутворення, зберігання та реставрації»;
  • Музей «Дрогобиччина» виступив співорганізатором разом із історичним факультетом ДДПУ ім. І.Франка Наукових сесій Наукового товариства імені Шевченка (Дрогобицького осередку). (2018);
  • У 2018 році був організатором разом із історичним факультетом Дрогобицької історико-краєзнавчої конференції, присвяченої 100-річчю Західно-Української Народної Республіки;
  • У листопаді 2019 року музей разом із історичним факультетом ДДПУ, Українським інститутом національної пам’яті та Інститутом українознавства ім. І.Крип’якевича НАН України організували Наукову конференцію «Український визвольний рух І пол. ХХ ст.: регіональні контексти».

Постійно у полі зору є і питання поліпшення екскурсійного обслуговування та залучення більшої кількості відвідувачів і туристів до ознайомлення із музейними відділами. Музей налагодив тісну співпрацю з туристичними фірмами, що працюють, зокрема, в Трускавці, Східниці, Львові, окремими екскурсоводами. Музей постійно оновлює рекламно-промоційну продукцію, запровадив нові кольорові квитки з QR-кодом із врахуванням особливостей відвідувачів кожного відділу. З року в рік кількість людей, які відвідали музей зростає.

Особливістю сучасного музею є не тільки екстенсивний розвиток: створення нових відділів, філій, експозицій. Музей «Дрогобиччина» систематично інтенсифікує, а точніше трансформує свою діяльність, відповідаючи на нові виклики часу та запити суспільства. Завдяки сучасному технологічному обладнанню в музейному арсеналі з’явились мультимедійні засоби, а у музейній діяльності - інтерактивні форми: дитячі квести, онлайн-вікторини, флешмоби і, звичайно, активне використання соціальних мереж.

Важливий крок – процес оцифрування музейної збірки, що дозволяє використання сенсорного інформаційного обладнання та доповнює спілкування із відвідувачами ще й засобами електронних та онлайн-платформ.

Алла Гладун

-->
Музей «Дрогобиччина»

Контакти для Довідок


Маєте Запитання чи Пропозиції?

Повідомте нас! Ми відкриті для спілкування!